| PeterAndru a întrebat:

Care e procedura legala de divort?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Exista 2 situatii importante:
a. Sotii ajung la o intelegere in ceea ce priveste divotul sau nu reusesc acest lucru. In functie de acest criteriu, divortul
poate fi prin acord (amiabil) ori divort din motive temeinice: divort din culpa comuna, divort din culpa exclusiva a unuia
dintre soti.
b. Exista sau nu copii minori din casatorie: Daca exista copii minori, legea nu mai da sotilor posibilitatea sa
foloseasca varianta de divort prin acord.

In toate situatiile este esential ca sotii sa ajunga la intelegere ca divortul sa se desfasoare intr-o maniera civilizata si
sa se inteleaga asupra tuturor aspectelor legate de divort.

CAT DUREAZA DIVORTUL

Atunci cand neintelegerile dintre soti sunt greu suportate de amandoi, durata divortului devine o chestiune importanta.

Durata divortului depinde, in cea mai mare masura, de soti.

Daca sotii ajung la un acord pe aspectele esentiale ale divortului, procesul va dura foarte putin: 1-2 luni.
Daca intre soti exista tensiuni si nu pot ajunge la o intelegere, procesul va dura considerabil mai mult: 2-6 luni.

LEGISLATIE DIVORT

Procedura divortului este reglementate de Codul Familiei si de Codul de Procedura Civila.

Codul Familiei reglementeaza situatiile in care cererea de divort poate fi admisa, criterii privind incredintarea copilului
minor rezultat din casatorie, numele sotului divort precum si legatura cu copiul a sotului care nu a primit custodia.

Codul de Procedura Civila stabileste regulile de procedura care trebuiesc urmate in cazul divortului: cum trebuie
facuta cererea, care este instanta competenta sa judece divortul, termenele de apel sau recurs, drepturile si
obligatiile participantilor la procesul la de divort.

DIVORT PRIN INTELEGERE

Atunci cand au rezultat copii minori din casatorie, divortul in forma simplificata, cunoscuta sub numele de divort prin
acord, nu poate avea loc. Acest lucru se justifica prin aceea ca, in cadrul procesului de divort, vor trebui avute in
vedere cu prioritate drepturile si interesele legitime ale copilului.

Divortul prin intelegere este maniera eleganta, civilizata si rapida prin care sotii care au copii minori pot divorta.

Astfel, sotii se inteleg ca divortul sa fie pronuntat din culpa comuna, caruia dintre parinti sa-i fie incredintat copilul,
care sa fie cuantumul pensiei de intretinere si daca sotul care si-a schimbat numele prin casatorie il poate pastra
dupa divort.

In acest fel, divortul dureaza mai putin, costa mai putin si este mai putin traumatizant.

DIVORT CU COPII

Daca au rezultat copii minori din casatorie, divortul in forma simplificata, cunoscuta sub numele de divort prin acord,
nu poate avea loc.
In aceste cazuri, legea impuna ca, in cadrul procesului de divort, sa fie avute in vedere cu prioritate drepturile si
interesele legitime ale copilului minor.

Sotii au la dispozitie 2 variante clare:

1. divorteaza prin intelegere (divortul sa fie pronuntat din culpa comuna, caruia dintre parinti sa-i fie incredintat copilul,
care sa fie cuantumul pensiei de intretinere si daca sotul care si-a schimbat numele prin casatorie il poate pastra
dupa divort). In acest fel, divortul dureaza mai putin, costa mai putin si este mai putin traumatizant.

2. se acuza reciproc, dand nastere unui proces lung, costisitor si traumatizant atat pentru ei, cat si pentru copii.

Recomandam ajungerea la o intelegere rezonabila care sa permita derularea procesului in conditii civilizate si
menajarea copiilor de tensiuni inutile.

In toate cazurile, Autoritatea Tutelara va fi parte in proces, va face o ancheta socila la domiciliul actual al copilului cat
si la domiciliul unde ar putea fi dus copilul daca va fi incredintat sotului care se muta din domiciliul comun.
Copilul mai mare de 10 ani va fi audiat de judecator in Camera de Consiliu

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se depune actiunea la judecatorie, in 3 exemplare (din care una ramane la dvs, una partii si una instantei) + chitanta taxei de timbru si timbru judiciar (de la posta). Quantumul taxei de timbru si valoarea timbrelor va spune la registratura.
Vei primi, la locatia ta scrisa pe actiune, citatia pentru prima infatisare (data, ora, locul). De asemenea si partea adversa va primi citatia la locatia pe care ai scris-o.
La prima infatisare judecatorul va solicita parerea voastra despre divort (daca sunteti prezenti amandoi sau prin reprezentanti). Va acorda un termen de paciuire si o data la care sa va prezentati iarasi in fata instantei.
Daca se cere, se asculta martori si se vor prezenta si alte probe instantei.
Daca se considera intemeiata cererea de divort, se pronunta divortul, cu un termen de a face apel. Dupa trecerea termenului, daca niciuna din voi nu ataca sentinta cu apel, sentinta ramane definitiva, iar dupa ce o investesti cu formula executiva se poate trece la executare (daca este cazul).

mlm
| mlm a răspuns:

PROCEDURA DIVORŢULUI

Competenţa în materie de divorţ aparţine judecătoriei în a cărei rază teritorială se află ultimul domiciliu comun al soţilor.

Dacă soţii nu au avut domiciliu comun sau dacă nici unul dintre soţi nu mai locuieşte în raza teritorială a judecătoriei în care se afla cel din urmă domiciliu comun, judecătoria competentă este cea de la domiciliul pârâtului. În cazul în care pârâtul nu are domiciliul în ţară, competenţa aparţine judecătoriei de la domiciliul reclamantului.

La primirea cererii de divorţ preşedintele instanţei verifică existenţa consimţământului soţilor şi semnăturile acestora, după care fixează un termen de două luni în şedinţă publică. Chiar dacă în acest termen unul dintre soţi a revenit asupra acordului, este suficient ca la termenul fixat în şedinţa publică să se menţină acordul existent la data cererii de divorţ.

Hotărârea care se pronunţă pe baza acordului soţilor este definitivă şi irevocabilă în ceea ce priveşte soluţia divorţului şi împotriva ei nu se poate promova nici o cale de atac, dar, soţii au posibilitatea de a ataca hotărârea numai în ceea ce priveşte modul de soluţionare a cererilor accesorii divorţului, dacă sunt nemulţumiţi, de soluţia dispusă de instanţa judecătorească.

Hotărârea de divorţ se pronunţă în şedinţă publică, în toate cazurile.

Dacă divorţul este cerut pentru o boală gravă şi incurabilă survenită înainte sau în timpul căsătoriei, instanţa urmează, ca şi în cazul divorţului prin acord, să constate desfacerea căsătoriei fără a pronunţa divorţ din vina soţului pârât.