| AlexDorinel a întrebat:

Care e regiunea cu mai multi batrani:Europa de Vest sau de Est?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Uite aici o statistica cu populatia in varsta de 65 ani si peste https://ec.europa.eu/......and_ageing

| sierra1 a răspuns:

Aia cu nivel de trai și speranță de viață mai mari. Care o fi aia oare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Conform "eurostat" cei mai multi oameni cu varsta inaintata se afla in partea Europei de Vest ( raportandu.ne doar la cele doua optiuni oferite de tine).
Poti sa te uiti pe aceasta harsta unde se afla mai exact.
https://prnt.sc/10p5ous
Multa bafta!

| gabicoo a răspuns:

În vest!
Acolo după ce ies la pensie persoanele în vârstă se bucură de viață, călătoresc, etc. La noi în România ca parte a estului Europei, după ce ies la pensie bătrânii noștri se zbat in sărăcie, muncesc la câmp sau la grădina în timp ce tineretul bun de muncă pierde timpul prin crâșme!

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru gabicoo):

Mare adevar

| mihaela000ela a răspuns:

Europa de Vest -nu au vieți doar mai lungi, ci și mai sănătoase.