| AlexDorinel a întrebat:

Care e regiunea cu mai multi batrani:Europa de Vest sau de Est?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Uite aici o statistica cu populatia in varsta de 65 ani si peste https://ec.europa.eu/......and_ageing

| sierra1 a răspuns:

Aia cu nivel de trai și speranță de viață mai mari. Care o fi aia oare?

| gabicoo a răspuns:

În vest!
Acolo după ce ies la pensie persoanele în vârstă se bucură de viață, călătoresc, etc. La noi în România ca parte a estului Europei, după ce ies la pensie bătrânii noștri se zbat in sărăcie, muncesc la câmp sau la grădina în timp ce tineretul bun de muncă pierde timpul prin crâșme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Conform "eurostat" cei mai multi oameni cu varsta inaintata se afla in partea Europei de Vest ( raportandu.ne doar la cele doua optiuni oferite de tine).
Poti sa te uiti pe aceasta harsta unde se afla mai exact.
https://prnt.sc/10p5ous
Multa bafta!

| mihaela000ela a răspuns:

Europa de Vest -nu au vieți doar mai lungi, ci și mai sănătoase.