| r2d2 a întrebat:

Care este cauza discriminarii rromilor in Franta? Cel mai elaborat raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cauza ar putea fi suprasaturarea socitatii franceza cu elemente straine:au fost nevoiti sa accepte numerose imigrari din nordul Africii, din fostele colonii franceze precum Algerul, si aveau deja destule probleme cu integrarea arabilor; peste toate acestea s-au suprapus rromii veniti din estul Europei.
O alta cauza ar putea fi disconfortul estetic dar si etic, provocat rafinatilor francezi de existenta locuintelor improvizate de la periferia marilor orase, dar si de obiceiurile specifice romilor, unul dintre ele fiind insistenta de a obtine ceva gratuit dar si de a-si folosi copiii pentru cersetorie.
In fine, consider ca o cauza aparte ar fi atitudinea usor nationalista a francezilor fata de fenomenul liberei circulatii a persoanelor:romii, sa stea "la ei acasa", adica in Romania, sau, in masura mai mica, Bulgaria. Faptul ca rromii apartin unei natii nomade este total trecut cu vederea.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauzele sunt mai multe, ele tin, în primul rând de romi, respectiv  proasta calitate, lipsa de educație și de civilizație a acestora, proastele obiceiuri pe care le au și activitatea infracțională pe care o au în străinătate. La acestea se adaugă xenofobia și rasismul unor francezi, cum, de altfel, este peste tot.  S-auzim și de bine!

| Hombre a răspuns:

Cauza discriminarii rromilor in Franta este aceia ca sunt ţigani, si noi stim bine ce poate pielea acestei natii si nu este cazul sa ne doara capul de ei, niste lepadaturi care ne creaza necazuri peste tot. Un ţigan bun este un ţigan mort. Raspuns elaborat, da funda tiganilor.

| Dannyjj a răspuns:

Cum ai vrea sa rectioneze francezii, cand romanii(rromii) au furat(de vreo 3 ori) cablurile trenurilor (trenurile alea, cele mai rapide din Europa, pana anul trecut erau cele mai rapide trenuri din lume, se deplaseaza cu peste 400 km/ora, ganditi ce dezastre se puteau intampla), acele trenuri nu isi permit sa intarzie 30 de secunde, dar sa ramana fara cabluri si sa se faca atatea incurcaturi cu intarzieri de peste 2-3 ore.
2 la mana, cui crezi ca ii convine sa intre intr-un oras francez modernizat care arata ca din viitor si sa vada corturile rromilor asezate langa cele mai renumite banci, gari, etc. Si cred ca stii cum sunt romii(cu toata familia de 25 de persoane sa faca taraboi).
Cu toate ca eu nu am nimic cu rromii, ba din potriva eu le tin partea daca sunt seriosi si au dreptate, dar ce fac acei rromi din Franta, nu este frumos.

| alyx a răspuns:

In primul rand, nu sunt rrrrromi sunt rromi borati, si in al doi-lea rand, ca da cu jula, sunt jepati, si le face tara de ras, cum au facut-o pe a noastra, moarte ciorilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In evul mediu cand se apropiau de o cetate, iesea un reprezentat al cetatii si le dadeau o suma de bani, pentru ai ocoli.nu erau doriti de nimeni.nu s-a schimbat nimic.se duc isi fac de cap, le dau astia bani sa scape de ei.noi ii primim inapoi.nu vezi cat sunt de nemernici? mie mi-ar fi jena sa ajung un paria in toata europa asta, iar ei cred ca se teme lumea de ei. le e scarba de ei ca natie si etnie.imi pare rau ca nu sunt si ei niste oameni care sa se integreze in orice societate, sa munceasca sa respecte proprietatea altuia.au insusiri pe care nu le au alte etnii, dar le folosesc in directii gresite.mai, pot ghici, dar legal, platind statului ce i se cuvine.si cinei prost sai creada e treaba lor.isi pot folosi tehnica vorbirii si a cunoasterii oamenilor in afaceri cinstite, si puterea convingerii in diferite domenii. dar nu. lor le place asa. ei, noua nu ne place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
intreaba la Ambasada Frantei la Bucuresti :
Cancelaria: Bucuresti, Str.Biserica Amzei nr. 13-15, Sector 1
Sectia consulara: Bucuresti, Intrarea Cristian Tell nr. 6, Sector 1
Misiunea economica: Bucuresti, Str.Nicolae Iorga nr. 11, Sector 1
Telefon: 021. 303. 10. 00
E-mail : chancellerie. bucarest-amba@diplomatie.gouv.fr
E-mail sectie consulara : consulat. bucarest-amba@diplomatie.fr

| crisgently a răspuns:

Majoritatea dintre ei nu lucreaza si primesc o gramada de bani de la stat! asta e discriminare?