| LanguageMaster a întrebat:

Care este cea mai grea limba dintre franceza sau germana?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am facut in scoala ambele limbi, este drept ca numai cate 3 ani fiecare si mi s-a parut ca germana este mai grea. Franceza seamana mai mult cu romana, atat privind multe cuvinte, cat si gramatical.

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Germana, gramatica e mai complicata si macar franceza mai seamana cu romana.

Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns:

Eu vad germana mai grea...

| nirocino a răspuns:

Cu siguranţă limba franceză e mai grea, gramatica e "criminală"! Dar este doar o părere personală a unuia care a ales să înveţe franceza şi mi-a fost de mare folos! happy happy Baftă!

| mbncf a răspuns:

Germana.

| CezaraEM a răspuns:

Germana!

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Germana.
Dar daca prinzi ideea la inceput, o intelegi si pe parcurs. Eu fac germana. happy

| Jaegerjaquezz a răspuns:

Germana este mai grea, si din punct de vedere ca sunt cuvinte mai complexe si mult mai grea de pronuntat,

| Zathara a răspuns:

Pentru români ar fi germana fiindcă franceza e o limbă romanică (la fel și româna) și, în plus, avem multe cuvinte împrumutate din franceză, deci seamănă, într-o oarecare măsură, româna cu franceza.

| iasminaa17 a răspuns:

Eu zic ca germana ei au o altfel de pronuntie mult mai grea ca francezi