| AlroAlex98 a întrebat:

Este mai grea Germana decat Franceza?

Răspuns Câştigător
| Patty03 a răspuns:

Categoric. Germana este mult mai grea decat franceza (pentru tine care inveti din romana, pentru ca multe cuvinte din lb se aseamana cu cele din franceza pe cand cu germana e mai complicat). Insa in ziua de azi germana e mai cautata decat franceza, iti zic ca trebuie sa stii germana daca mergi la ei prin tara, nemtii sunt foarte orgoliosi in felul lor laughing pana si la granita cand am trecut m-au intrebat daca vorbesc germana si cand le-m raspuns in engleza ca nu s-a uitat la mine cu o fata :O si m-a lasat sa trec dupa 10 minute intenseee de analiza laughing probabil si pentru ca sunt romanca ( pe cand restul doar o privire si un buna ziua ) Daca vrei sa te decizi intre a invata franceva si a invata germana, chiar daca e mai greu sa sfatuiesc cu caldura sa inveti germana.

| AlroAlex98 explică (pentru Patty03):

E bine ca deja am ales germanawinking

| Patty03 a răspuns (pentru AlroAlex98):

Bine ai facut big grin

10 răspunsuri:
| TizZu15 a răspuns:

Da,mie mi se pare mai grea germana.winking

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Mie mi se pare ca da, eu am invatat mai usor franceza decat germana.Depinde si de tine care iti place. Numai bine

| sparky34 a răspuns:

Ambele sunt la fel de grele. Daca ai vointa inveti.

| Skipper09 a răspuns:

Germana este grea dar cu ani lumina mai folositoare decat Franceza. Funda?

| SpartaGirl a răspuns:

Buna! Germana este ceva mai complicata si mai greu de invatat (dupa parerea mea). Daca ai ureche muzicala, dar si fara, s-ar putea ca lb.franceza sa ti se para ceva mai melodioasa.Germana e frumoasa in felul ei...Se spune ca daca stii germana bine poti invata engleza usor! happy

| TG68 a răspuns:

Germana pentru mine e de 10 ori mai usoara decat franceza, la germana mi se pare gramatica mai clara.

| Lacra001 a răspuns:

Eu zic ca da

| claudia9797 a răspuns:

Germana e mult mai grea decat franceza dar nici franceza nu e usoara