| zebroooi a întrebat:

Care este definitia creditului imobiliar? Dar al unui credit de consum?

Dau funda si vot love struck

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Creditul imobiliar este acel credit luat pentru a cumpara ori construi o casa iar cel de consum este pentru diverse intrebuintari, fara a fi specificata destinatia lui. Numai bine!

| andreea3216 a răspuns:

Credit de consum

Credit destinat cumpararii de bunuri de folosinta indelungata (mobila, electronice, electrocasnice etc).

Credit imobiliar

Imprumut garantat cu ipoteca, ce poate fi utilizat pentru achizitionarea, constructia sau modernizarea unei locuinte, precum si pentru refinantarea unui alt credit similar.Se deosebeste de un credit ipotecar prin faptul ca nu exista obligatia pentru banci de a stabili ca dobanzile variabile se ajusteaza doar in functie de un indice monetar de referinta (ex. Euribor, Libor, Robor).