| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, la ce banca ati recomanda sa fac un credit imobiliar si de ce? Nu ma intereseaza alte ipoteze. Multumesc.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi personal la mai multe banci si sa ceri informatii despre dobanzile lor si conditiile imprumutului pentru casa.
Vei fii surpins, dar nu toate bancile au aceeasi dobanda, unele fiind mai bune decat altele si un pic mai avantajoase, care pe termen lung, de 20-30 de ani, cat iei imprumutul, iti pot economisii cateva mii bune.

| ywar a răspuns:

Incearca la Ideea Bank, poate ca-s comisioanele mai mici.

| simpluone a răspuns:

De obicei la cea unde iti intra salariu. Multe banci acorda usoare scaderi de dobanda la credite daca primesti salariu prin ei si in plus te scutesti de anumite comisioane la plata ratei (ma refer la comisioanele pentru platile interbancare). Insa e bine sa umbli la mai multe banci unele pot avea promotii in perioada respectiva care pot fi avantajoase

| AndreiMihaiLNM explică (pentru simpluone):

Poti sa iti schimbi repede cardul si sa il faci la o anumita banca ca sa primesti dobanzi mai mici, dar toti au anumite oferte si eram curios de cea mai buna varianta!

| simpluone a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Variantele se schimba in timp asa ca ceea ce a fost avantajos acum 6 luni se poate dovedi ca nu mai este la fel in acest moment. Din cauza asta este recomandabil sa umblii tu cand ai nevoie de imprumut!

| AndreiMihaiLNM explică (pentru simpluone):

Da, problema e ca daca iti faci calcul in toate sistemele bancare ti se da un scor anume si se modifica ofertele..si nu intr-un sens bun. Asta stiu de la mai multi oameni care se ocupa de aceste treburi.Multumesc