| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre un artificier, un pirotehnist
si un tehnician exploziv?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

ARTIFICIÉR, artificieri, s. m. 1. (Mil.) Specialist care manipulează explozivele, munițiile etc. 2. Muncitor specializat în fabricarea artificiilor (2). 3. Muncitor specializat în producerea exploziilor în exploatările miniere. [Pr.: -ci-er] – Din fr. artificier.
Deci nu se ocupa numai cu artificiile ci si cu explozibilii. In aceste conditii este sinonim cu pirotehnist si "tehnicieni in explozibili" si nu "tehnician exploziv". Diferenta deriva din limba din care provine cuvantul Artificier provine din franceza iar piro provine din latina si este combinat cu frantuzescul technique. Tehnician in explozibil provin din limbajul tehnic, modern. Nu este nici o deosebire doar ca fiecare folosete cuvantul care-i convine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu stiu. Daca vrei pot sa-ti trimit o echipa cu toti si cu materiale. Dupa ce evacuam vecinii ca aia n-au nici o vina.

| Axelrunda a răspuns:

Un artificier imi imaginez ca lucreaza cand sunt evenimente (sarbatori, efecte pe scene, artificii la evenimente speciale). Un pirotehnist,, lucreaza'' cu focul si este expert la folosirea lui. Un tehnician exploziv de exemplu se ocupa cu daramarea cladiriilor sau lucreaza cu explozibile in domeniul minatului.

| Teodorel a răspuns (pentru Axelrunda):

*mineritului

| Axelrunda a răspuns (pentru Teodorel):

Scuze, nu sunt din Romania

| Teodorel a răspuns:

Artificier=care se ocupa numai cu artificii
pirotehnist=se ocupa numai cu spectacolele de lumini care contin foc
tehnician exploziv= care se ocupa cu bombe si explozibili