| mezeicristina33 a întrebat:

Care este diferenta dintre Condiţiile legale de recrutare a candidaţilor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe
locurile destinate formării iniţiale a poliţiştilor sunt următoarele:
a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) să cunoască limba română, scris şi vorbit;
c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
d) să fie apţi din punct de vedere medical, fizic şi psihologic;
e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi sau să îi împlinească în cursul anului în care
participă la concursul de admitere;
f) să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat;
g) să aibă un comportament corespunzător principiilor care guvernează profesia de poliţist;
h) să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei când a intervenit reabilitarea;
i) să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;
j) să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică sau să nu le fi încetat contractul individual de
muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;
k) să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin leg

si

Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de
învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, sunt următoarele:
a) să aibă înălţimea de minimum 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile;
b) să nu aibă semn particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de
vară;
c) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia
candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii
Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
d) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primele sunt condiţiile legale de recrutare a candidaţilor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe locurile destinate formării iniţiale a cadrelor militare, precum şi pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională.
Celelalte sunt criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale.
De remarcat ca criteriile specifice au fost modificate prin Ordinul MAI nr.144/2017, fiind abrogat criteriul inaltimii.

| mezeicristina33 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am inteles nimic, a doua varianta cea cu frecventa se plateste?

| Ioandelasal a răspuns (pentru mezeicristina33):

N-ai inteles deoarece n-ai citit cu atentie.
Primele sunt conditii legale (prevazute in diferite legi), pe care trebuie sa le indeplineasca atat candidatii la admitere, precum si cei care sunt incadrati din sursa externa (incadrare directa) sau prin transfer din alte institutii.
Criteriile specifice sunt doar pentru candidatii la admitere in scolile MAI, respectiv Academia de Politie, scolile de agenti de politie, de subofieri de jandarmi.
Conditiile legale si criteriile specifice nu au nici o legatura cu plata studiilor.