| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre o persoană juridică cu scop patrimonial şi o persoană juridică fără scop patrimonial?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferente sunt mai multe, principala diferenta este tocmai scopul. Cea cu scop patrimonial urmareste obtinerea unor castiguri in urma desfasurarii activitatii, cea cu scop nepatrimonial nu urmareste aceasta.
In prima categorie sunt toate p.j. organizate in forma juridica de societate si p.j. organizate in baza OG nr.44/2008 (I.I., I.F. si PFA), in cea de a doua sunt p.j. organizate in forma juridica de asociatie sau fundatie.