| troleibuz a întrebat:

Care este diferenta dintre universalitatea de fapt si universalitatea de drept?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Universalitatea de fapt este constituita din totalitatea bunurilor unei persoane iar universalitatea de drept din totalitatea drepturilor si obligatiilor cu caracter patrimonial.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 31.Patrimoniul. Mase patrimoniale şi patrimonii de afectaţiune
  (1) Orice persoană fizică sau persoană juridică este titulară a unui patrimoniu care include toate drepturile şi datoriile ce pot fi evaluate în bani şi aparţin acesteia.
  (2) Acesta poate face obiectul unei diviziuni sau unei afectaţiuni numai în cazurile şi condiţiile prevăzute de lege.
  (3) Patrimoniile de afectaţiune sunt masele patrimoniale fiduciare, constituite potrivit dispoziţiilor titlului IV al cărţii a III-a, cele afectate exercitării unei profesii autorizate, precum şi alte patrimonii determinate potrivit legii.
ART. 541. Universalitatea de fapt
  (1) Constituie o universalitate de fapt ansamblul bunurilor care aparţin aceleiaşi persoane şi au o destinaţie comună stabilită prin voinţa acesteia sau prin lege.
  (2) Bunurile care alcătuiesc universalitatea de fapt pot, împreună sau separat, să facă obiectul unor acte sau raporturi juridice distincte."

| 7PotDouglah a răspuns:

laughing