| adryano_7970 a întrebat:

Care este diferenta intre SUP(scoaterea urmariri penale) si NUP(neanceperea urmariri penale)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala, art. 228, alin. 4, neinceperea urmaririi penale se dispune atunci cand exista vreun caz de impiedicare a punerii in miscare a urmariirii penale, dintre cele prevazute la art. 10(nu exista fapta, nu este prevazuta de legea penala, nu a fost savarsita de invinuit, lipseste unul din elementele constitutive ale infractiunii, nu exista plangere prealabila etc).
Scoaterea de sub urmarire penala(art. 249 Cpp) se dispune daca, dupa inceperea urmaririi penale, s-a constatat existenta unei cauze care impiedica punerea in miscare a urmaririi penale, dintre cele prevazute la art. 10, lit. a) - e), inclusiv lipsa pericolului social.
Efectul este acelasi, doar ca NUP(asa cum ii spune si numele) se dispune inainte a a fi inceput urmarirea penala iar SUP dupa ce a inceput urmarirea penala, precum si ca pentru NUP exista mai multe cauze iar pentru SUP mai putine.

| rosto a răspuns:

Suspendarea, nu scoaterea... In limbajul meu de neofit in asa ceva, suspendare inseamna oprire supa ce a inceput deja urmarirea din diferite motive (nu le stiu) si neinceperea inseamna ca urmarirea nu a apucat sa inceapa. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vei da seama singur ce inseamna daca te chinui putin si incerci sa gandesti logic!
Posibil sa zici ca nu te-am ajutat, dar chiar o fac foarte mult.

| Tomy_7490 a răspuns:

Sunt cazuri distincte prevăzute în art. 10 cod procedura penală, pentru unele litere din art. 10 se dispune scoaterea de ub urmărire penală, pentru altele incetarea urmării penale. nup se dă când nu sunt realizate elementele constitutive ale infracțiunii, deci fapta nu este prev. de legea pnală, etc. sau la unele infracțiuni nu există plângere prealabilă, atunci când este necesară.