| adryano_7970 a întrebat:

Dupa ce politia a trimis un dosar la procuratura cu neanceperea urmariri penale procurorul poate zice sa inceapa urmarirea penala?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului de procedura penala supravegherea urmaririi penale se face, in toate cazurile, de catre procuror, indiferent daca urmarirea penala este de competenta politiei. Asa fiind, in principiu, procurorul poate dispune inceperea urmaririi penale, chiar daca politia a facut propunerea de neincepere, in functie de probele existente. In practica, de regula, procurorul confirma solutia propusa de neincepere a urmaririi penale. Numai bine!

| foxi a răspuns:

Procururul decide! e superiorul politiei

| katala a răspuns:

@ioandelasal are dreptate; procurorul hotaraste daca se incepe sau nu urmarirea penala, si cum decide el, asa ramane.

| vasiledumitru a răspuns:

Da se poate, daca procurorul considera ca trebuie sa se inceapa urmarirea penala, si daca procurorul zice sa nu se inceapa urmarirea penala persoana vatama daca vede ca nu sa inceput urmarirea penala poate ataca aceasta hotarare la procurorul ierahic, apoi la judecator.