| motan45 a întrebat:

Care este valoarea indemnizatiei de somaj si pe ce perioada se acorda, in cazul unei persoane cu o vechime de 25 de ani si 2 luni si un venit mediu brut de 700 ron?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Legii 76/2002 privind somajul, HG 1051/2008 - privind salariul minim brut si Legii nr. 118/2010, art. 5(prin care indemnizatia de somaj calculata se reduce cu 15%), valoarea indemnizatiei in cazul tau va fi de 442 lei si se acorda pe o perioada de 12 luni. Calculul este urmatorul: 600 lei x 75%=450 lei, 700 lei x 10%=70 lei, 450+70=520 lei, suma care se diminueaza cu 15% (78 lei). Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Somajul se acorca 12 luni pentru toti cei care au minim 5 ani vechme. indemnizatia este de max 550 de ron. daca aveti studii superioare atunci este max 650 de ron indiferent de vechime,[nu stiu daca mai este valabila p anexa in care se marise perioada de somaj la 15 luni era valabila in cursul anului 2009 acum sincer nu mai stiu intrebati la AJOFM succes[am uitat sa precizez ca indemnizatia nu se calculeaza in functie de salariu suma este la fel pentru toti]

| ATHOS a răspuns:

Indemnizatia de somaj se acorda pentru o perioada de 12 luni.
Cuantumul indemnizatiei este de 450 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa este