| anonim_4396 a întrebat:

Care este valoarea indemnizatiei de somaj pentru absolventii cu studii superioare 2009?

16 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Pentru absolventi, cuantumul indemnizatiei de somaj reprezinta 50% din salariul de baza minim brut pe tara, in vigoare la data stabilirii indemnizatie.
Pentru absolventi, indemnizatia de somaj se acorda pe o perioada de 9 luni (6 luni conform Legii nr. 76/2002 si 3 luni conform OUG 28/2009).

| EUSIATIT a răspuns:

Avand in vedere ca nu ai vechime in campul muncii vei primi 50% din salariu min timp de 6 luni.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

50% din salarul minim pe economie din câte am citit. Dar trebuie să-ţi depui actele imediat după licenţă şi somajul poţi să-l iei după vreo 2 luni de la absolvire.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

*completare - nu primeşti somaj în cazul în care faci un master, doctorat sau urmezi cursuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

50%

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

300 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Eu am terminat in septembrie 2009 (o sesiune speciala pentru studentii Erasmus ) un master de doi ani. Dupa terminarea facultatii nu am beneficiat de somaj intrucat m-am angajat, si am lucrat pana in septembrie 2008 (deci am lucrat si studiat in acelasi timp intre oct 2007-sept2008). Eu acum voi primi indemnizatie ca proaspat absolvent, nu? Se pune la socoteala si perioada in care am fost angajata? Pot primi bani in plus? si din faptul ca am aproape 3 ani de munca?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

100 de milioane

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ing. zootehnist, vechime 4 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot beneficia de somaj de studii superioare, daca nu am sustinut examenul de licenta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Pe mine m-au pus sa aduc adeverinta cum ca am luat licenta, altfel te considera absolvent de studii medii. Daca nu ai licenta, nu poti spune ca ai studii superioare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Valoarea somajului dupa terminarea facultatii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este valoarea indemnizatiei de somaj pentru absolventi cu studii superioare 2010?

| malina444 a răspuns:

Ndemnizatia de somaj reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara in vigoare la data stabilirii acesteia, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 3 ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului brut de baza lunar pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate.

Prin urmare, pentru un absolvent de studii superioare care nu a mai lucrat indemnizatia de somaj este de 75% din 600 lei, adica 450 lei... sper ca ti'am fost de ajutor>:d

| malina444 a răspuns:

Indemnizatia..scuzeblushing

Alte răspunsuri