| intrebarimultes a întrebat:

Care este varsta minima pe care un minor o are pentru consimtamant sexual la noi in tara in prezent?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal se pedepseste actul sexual cu un minor sub 16 ani, asa ca aceasta poate fi socotita varsta minima pentru un acord valid.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| Celula44 a răspuns (pentru Ioandelasal):

1 la 5 ani...ce bataie de joc minim 10 ani ar trebui

| Sure14 a răspuns (pentru Celula44):

Pai asa e. Domnul a dat vatianta tip a imfractiunii, care nu se pedepseste prea des. Fapta de la alin 1 de la art 220 nu se pedespeste daca diferenta nu depaseste 3 ani. Asta inseamna:nu se pedespeste actul sexual cu un minor de 14 ani intretinut, act intretinut de un alt minor de 17 ani. La fel, actul cu minorul de 15 ani poate fi intretinut doar de un major care are varsta de 18 ani cel mult. Pentru restul e infractiune.
Acul, alin 2. Fapta de a intretine relatii sexuale cu un minor ce nu a implinit 14 ani. Se pedepseste cu inchisoarea de la 2 la 9 ani. Insa, strict pe alin asta se adreseaza unui alt minor ce are o varsta mai mare de 3 ani fata de celalalt minor. In speta, un minor de 16 ani intretine acte sexuale cu un ninor de 12 ani. Minorul de 16 ani comite infractiunea de act sexual cu un minor.
Acum, trebuie sa mergem la alin 5 lit e. Vedem ca un actul, raportul whatever intretinute cu un minor de sub 14 ani de un major are maximul special MAI MARE DECAT LA VIOLUL TIP, adica 12 ani, fata de 10 ani.

| sierra1 a răspuns:

Păi tu mai intâi i-o "tragi" și apoi intrebi?

https://www.tpu.ro/......-sex-oral/

Ciudat

| doctorandus a răspuns:

16 ani, dar daca diferenta de varsta e mai mica de trei ani, atunci nu este infractiune.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

16 ani cred

| AmandinaDragan a răspuns:

Ha ha ha ha! Ai sa ajungi la puscarie pentru ca ti-ai pus-o cu o minora.

| Clyde a răspuns:

Reddit moment