| Aihao19 a întrebat:

Care-i treaba cu autobuzul ala scolar galben din America? Noi de ce nu avem asa ceva? Acolo e gratis si circula in fiecare zi? Dati-mi mai multe detalii despre acest subiect.Dau funda

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt la si la noi autobuze de genul in zonele rurale mai mult

| johnnny123 a răspuns:

Da, sunt autobuzele școlilor și sunt gratuite pentru elevi. Peste jumătate dintre elevii ciclurilor primare și gimnaziale din SUA sunt transportați cu aceste autobuze.

Întrebarea "noi de ce nu avem așa ceva" poți să o pui și despre un milion de alte lucruri pe care americanii le au și noi nu le avem.

America este o țară care a înțeles importanța infrastructurii încă dinainte de a deveni o țară propriu-zisă. Iar dezvoltarea infrastructurii și optimizarea transporturilor a transformat-o în 300 de ani din câteva așezări răzlețe în cea mai puternică țară din lume.

România (sau mai exact clasa politică din România) a înțeles importanța infrastructurii într-un mod diferit: infrastructura este acel lucru pe care-l faci doar pe hârtie și bagi banii în buzunar.

Din acest motiv nu avem drumuri, din acest motiv avem zone rurale fără utilități, din acest motiv nu avem investitori străini dispuși să deschidă aici fabrici, din acest motiv nu avem locuri de muncă, din acest motiv suntem săraci, din acest motiv educația este în paragină și din acest motiv cei de la vârf pot fura nestingheriți în continuare, iar ciclul se repetă la nesfârșit.

Ți-am răspuns la întrebarea "De ce nu avem autobuze galbene?"?

| alex495 a răspuns:

Avem si noi in zonele rurale, e microbuz de 17 locuri ( 16 sau cate are, maxi taxi se mai numesc), si care copii din satele rasfirate la cea mai apropiata scl din comuna. In oras ai reteaua orasului de transport in Comun, ce ti mai trebuie autobuz special. Plus ca respectivul autobuz e un monstru, gasisem unu pe olx acum cateva luni de l inchiria si avea V8 de 5 litri, consuma 30% in oras, plus ca aia in america au un fel de refugii pentru autobuzul asta langa scoala, la noi statiile de autobuz nu tot timpul sunt langa unitatea de invatamant.

| confiturix a răspuns:

Galbenul este o masura de precautie impotriva accidentelor. Stiati ca autobuzele alea sunt galbene fiindca galbenul este culoarea care se recunoaste cel mai repede de catre ochiul uman?
Americanii nu f***in lasa copiii sa mearga singuri pe strada