| optimus a întrebat:

Care personalitatea politica (din toate timpurile) considerati ca a avut cea mai puternica influenta pozitiva asupra societatii din Romania?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

laughing Adi Minunelaughing, dar nu pozitiva...

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru timpurile noastre, cu osebire, si pe mai multe planuri, ar fi marele Alexandru Ioan Cuza! Ii datoram stucturarea politiei, fondarea CEC-ului, si, deloc in ultimul rand celebra oca, cu care, prea mica, pre multi el a prins! Parerea mea... Ar mai fi, Kogalniceanu, Titulescu, marele Nicolae Iorga, de asemeni, care are niste cugetari de-a dreptul superbe, din care , intr-o zi, am sa pun aici cateva...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru timpurile noastre, cu osebire, si pe mai multe planuri, ar fi marele Alexandru Ioan Cuza! Ii datoram stucturarea politiei, fondarea CEC-ului, si, deloc in ultimul rand celebra oca, cu care, prea mica, pre multi el a prins! Parerea mea... Ar mai fi, Kogalniceanu, Titulescu, marele Nicolae Iorga, de asemenea, care are niste cugetari de-a dreptul superbe, din care, intr-o zi, am sa pun aici cateva...

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Grea intrebare... Un stralucit diplomat, cu rol esential in proclamarea independentei Romaniei, a fost Kogalniceanu.

| sdafdfkdafkladjakl a răspuns:

Bãsel happy

| andrada_8748 a răspuns:

Nicolae Titulescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

alexandru ioan cuza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex. I. Cuza, Titu Maiorescu, Nicolae Bălcescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala care a unit tarile romanesti.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Adolf Hitler

| murik a răspuns:

A. I. Cuza

| AlexandruDanu a răspuns:

Cuza - prin reformele sale a schimbat radical Romania din acea vreme! In primul rand odata cu el s-a facut primul pas spre Romania Mare, iar in al doilea rand, reformele aduse tari.