| ViataMoarte a întrebat:

Considerati indiferenta ca fiind o emotie pozitiva?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E un scut de protectie a personalitati care vrea sa se protejeze de ceva negativ, indiferenta e o emotie cauzata poate si de frica de a face ceva si a nu gresi, e frica o emotie pozitiva sau negativa? imagineazati ca esti la etajul 10 si frica te opreste sa sari e ceva bun asta sau rau? poti fi indiferent in multe aspecte care nu sunt pozitive, parerea mea omul se grabeste cand trage concluzi, raspunsul e ratiunea nu indiferenta si ratiunea de a decide ce e bun sau rau

| ShaOfHatred a răspuns:

Nope

| Staind a răspuns:

Exista "meh" pozitiv sau negativ?
E doar meh. Tot aia.

| Samariteanul a răspuns:

Nu,indiferenta e mai mult pentru aparare.Pentru a nu te rani cei din jur.

| 393Dan a răspuns:

Nici pozitiva, nici negativa.

| MorganaM a răspuns:

Nu, doar psihopatii sunt indiferenti.
Deci cred ca persoana care e indiferenta in mai multe situatii sau momente chiar are probleme grave

| Mayar a răspuns (pentru MorganaM):

Nici ca puteam fi mai mult de acord cu afirmatia ta!
Psihopatii sunt cei care nu simt deloc empatie, care ar putea la o adica sa fie acelasi lucru cu indiferenta, dar depinde. Daca te doare undeva ca un om/animal sufera, adica esti 'indiferent', de fapt esti un mic psihopat. Mnoh, asta e adevarul, ma refer la cel ce a postat intrebarea. Si daca nu ma crezi, uita-te la documentare despre psihopati si gata.
Crezi ca esti deosebit pentru ca ai 'puterea' de a fi indiferent? Nu! Esti cel mai comun om, care nu are curajul sa faca ceva si prefera sa ignore, caci habar nu are ce sa faca. Foarte multi ignora, de parca ar trai in pesteri, dar culmea ca au pretentii! Cei care sunt astfel sunt plebea, majoritatea, oamenii banali si deloc originali.

| Nefarius a răspuns:

Cand o folosesti cu cine trebuie, iti aduce numai beneficii, crede-ma stiu ce vorbesc.