| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele unui monarh si ale unui presedinte? Ca functie, ma refer.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Avantajul unui monarh este faptul că poate fi echidistant faţă de partidele politice, nefind ales se pot evita campaniile electorale lungi şi costisitoare. Preşedintele are avantajul de a fi sprijinit de un partid politic dar acest avantaj poate fi mic când acelaşi partid scade în popularitate. Un monarh nu are nevoie să închidă ochii la diferite manevre mai mult sau mai puţin legale ca ale celor care susţin de exemplu mandatul unui preşedinte. Sunt multe de spus dar nu e locul.

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Monarhul domina si nu guverneaza si este forma cea mai buna de a pastra echidistanta intre fortele politice.Presedintele este ales prin sufragiu universal (cazul Romaniei -forma de guvernare, republica) Impropiu spus avantajele si dezavantajele monarhului sau presedintelui ci a formei de guvernare.

| alin555awesome56 a răspuns:

Nu stiu

| alin555awesome56 a răspuns:

Monarhul are toata putere presedintele nu

| TB_Florin_1994 a răspuns:

Avantajul unui monarh este faptul că poate fi echidistant faţă de partidele politice.