| doctorandus a întrebat:

Care monarh este presedinte ales al unei tari?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Khalifa bin Zaied Al Nahyan, emir, adica monarh, al Abu Dhaby este presedintele ales (de catre ceilalti emiri, normal) al Emiratelor Arabe Unite.

| doctorandus explică (pentru minrest):

Da, plus ca François Hollande este co-print de Andorra.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Monarhul e monarh, presedintele e presedinte.

Monarhul nu e ales de popor si nu am auzit de cazuri in care monarhia sa se transforme in democratie si la alegeri sa fie ales fostul conducator.

| pufulescu a răspuns:

Despre monarhi alesi s-a mai auzit in istorie, dar sa fie cineva si monarh si presedinte in acelasi timp nu stie nimeni. Poate vreun fost monarh care a fost ales presedinte sau un presedinte care s-a proclamat imparat, precum Bokkassa in Rep. Africa Centrala.