| asd000 a întrebat:

ati putea sa-mi spuneti care este diferenta dintre un presedinte si un monarh?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde despre ce monarhie e vorba.

Daca e vorba despre o monarhie absoluta precum Arabia Saudita sau Vatican atunci moharhul spre deosebire de presedinte are puterea absoluta.
Daca vorbim de o monarhie constitutionala precum Marea Britanie monarhul are foarte putina putere spre deloc spre deosebire de presedintele unei republici democratice care are putere legislativa.

| corolav a răspuns:

Cînd ai scris cuvîntul „președinte" trebuia făcută o precizare.
Dacă inițial el avut sensul de „conducător ales al unei republici democrate", ulterior sensul s-a denaturat și noțiunea de „președinte" s-a diminuat prin restrîngerea entității din subordine.
De exemplu, poate fi președinte de Academie, de Federații sportive (FIFA, UEFA, FRF), de asociații de locatari, de CAR etc.
Din această cauză am zis că trebuia specificat despre care anume președinte întrebi.
Chiar dacă, din context reiese că e vorba de președinte de țară, pus în comparație cu un „monarh".

| Idkidk a răspuns:

Salut,

Păi monarhul este conducătorul unei monarhii, iar preşedintele este conducătorul unei ţări!

O zi bună!

| Darkmagic a răspuns:

- Monarhia este dinastica si ereditara, mergand pana la a treia sau a patra generatie ca in cazul Casei de Windsor atat de invocata aici... happy
- Presedintele este doar votat si functioneaza pe mandate.
- Monarhul, chiar si cel constitutional NU raspunde politic pentru actele sale, le contrasemneaza dar raspunderea politica si morala o are ministrul de resort.
- Monarhul este Seful Casei Regale, o institutie, pe cand presedintele este un simplu familist.
- Monarhul beneficiaza de o "lista civila" de cheltuieli care este anuala, presedintele are un salariu lunar.
- Monarhul reprezinta la cel mai inalt nivel suveranitatea si independenta Statului, de aici si termenul "Suveran"...din acest punct de vedere, presedintele fiind un simplu functionar, pe durata mandatului sau.

P.S. Ar fi multe de scris dar tastez de pe telefon. Sorry. happy

| Aberdeen a răspuns:

Monarhul este conducătorul unei monarhii, iar președintele conducătorul unei organizații de stat, conform dex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferente sunt multe, am sa-ti dau doar cateva dintre cele mai importante:

| Ionutz8698 a răspuns:

In primul rand nu e monarh cu monah
Diferenta este ca presedintele conduce o republica, adica un stat cu guvern si parlament, iar monahul conduce el singur o monarhie, fara guvern si parlament
Sper cat ti-am fost de ajutor happy

| suntserios a răspuns (pentru Ionutz8698):

Loool, stii ce inseamna monah macar?

Monahul e un calugar.

Conducatorul unei monarhii e un monarhul.

M-ai amuzat.

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

"Loool";"e un monarhul", serios? straight face

| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Macar fac diferenta intre monarh si monah. Un cuvant in plus aparut din viteza de scriere nu e bai.

| 6684464 a răspuns (pentru suntserios):

Dar totusi, sunt doua litere in plus in ambele variante.hee hee
Daca tot contrazicem pe cineva hai sa fim seriosi. Sunt sigur ca ai avut dreptate la diferenta intre monarh si monah si apreciez ca l-ai corectat.

| suntserios a răspuns (pentru 6684464):

Ma bucur ca ai adus tu valoare raspunsurilor la acesta intrebare

| corolav a răspuns (pentru Ionutz8698):

Greșit, ceea ce susții!
„Monarhul" este un rege.
Ca drept dovadă că tu însuți ai inserat cuvîntul „monarhie".
„Monahul" este un... călugăr.

| Stefy_Stefana_1999 a răspuns:

Diferența între monarh și președinte este ca monarhul deține puterea absoluta

| suntserios a răspuns (pentru Stefy_Stefana_1999):

Doar daca e o monarhie absoluta, ceea ce e un caz rar. Spre exemplu monarhii din ziua de azi au extrem de putina putere. Regina Angliei nici nu se implica in viata politica