| alexutza222 a întrebat:

Care sunt diferetele dintre turci si tatari (din Romania)? Ma refer la obiceiuri, modul in care privesc casatoriile mixte, cat de religiosi sunt, daca s-au integrat in Romania, daca au mai multe sotii? Ma intereseaza doar cei din Romania. Am pus aceasta intrebare la aceasta categorie deoarece doresc niste raspunsuri serioase si dezvoltate. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In primul rand, tatarii au fost migratori, este cunoscut acest lucru, pe cand turcii nu. Limba lor este asemanatoare. Casatoriile, cel putin in Romania, sunt la fel, o singura sotie. Turcii si tatarii, sunt foarte religiosi. Respecta coranul si fac mai multe "ritualuri" in zilele de sarbatoare. Mai multe nu stiu. Sper ca ti'am fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un singur lucru stiu: nu au mai multe sotii. Legea in Romania nu permite.

| ÇağlaŞimşek1996 a răspuns:

Buna.
Toata lumea spune ca tatarii au aceeasi religie ca si turcii, dar nu este adevarat.
Limba tatara este extrem de grea si nu multi oameni o pot vorbi, pe cand turca este usoara, iar toti oamenii pot vorbi.
Nu, nu au mai multe sotii.
Eu una sunt tataroaica si respect cu tarie traditiile, adica sunt o persoana credincioasa. happy