| tudorvolcano a întrebat:

Care sunt resursele naturale la care România este printre primii 10 producători sau deținători mondiali? Mulți spun că România are resurse naturale din plin, dar când o comparăm cu țările care produc sau dețin din abundență, suntem niște nimeni.
Rusia produce de 100 de ori mai mult petrol ca noi (10 milioane barili petrol pe zi), Norvegia de 20 de ori mai mult (2 milioane barili petrol pe zi), Marea Britanie de 5 ori mai mult ca noi, deși lumea spune că nu prea produce mult petrol în comparație cu trecutul (1 milion barili petrol pe zi actualmente ), iar apogeul producției noastre din 1976 nu depășea 300.000 de barili de petrol pe zi, deși rafinăriile pot produce 500.000 de barili de petrol pe zi. Iar acum, Germania ne depășește la producția de petrol cu 30.000 barili petrol pe zi.
Oțelul producem de 200 de ori mai puțin decât China, care produce 500 milioane tone metrice. În acest domeniu ne depășește și Belgia, o țară cam fără resurse.
Cu rezervele statisticile noastre sunt oribile în comparație cu resursele. La petrol noi avem doar 650 MMbarili petrol când Venezuela, care are cele mai mari resurse are peste 200.000 MMbarili petrol indiferent de sursele de site-uri la care cauți, iar Maria Britanie 6900 MMbarili petrol.
Deci știți vreun domeniu la care România să fie printre primii deținători sau producători la resurse naturale în lume?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Parasute. De-alea cu picioare. Acuma serios... tu scoti din context totul. Raportat la suprafata si populatie, avem din belsug de toate. Sau aveam, ca au vindut astia o gramada si inca mai vind...

| tudorvolcano explică (pentru KodrutZ):

Nu prea. Iraq are mult mai multe resurse raportat la populație și la suprafață și populație cu mult.
La fel și Marea Britanie care are aceeași suprafață ca România, are mai multe resurse raportat la populație și suprafață.
La fel și Venezuela.
Chiar dacă am recupera pagubele făcute de Patriciu când a cumpărat Rompetrol și OMV cu Petrom, nu vom ajunge la nivelul de producție a statelor superbogate în resurse.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ia gandeste-te tu nitel ce este mai bine, sa fii in TOP 10 producatori de ceva? sau sa ai destul din toate fara sa atragi prea tare atentia?
De ce crezi ca l-au impuscat pe Ceasca? Nu cumva fiindca si-a dat seama ca Romania este printre putinele tari din lume care are capacitatea de a se autosustine energetic?
Scuza-mi exprimarea in stilul antena 3 dar ne pierdem in detalii si uitam exact esentialul.

| BigG a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ceausescu nu a condus niciodata Romania, el a fost marioneta Rusilor.
1. Nu poti sa iei de la oameni ca inainte de 89 si cand vin la tine la balcon urland "JOS CEAUSESCU" tu sa ii calmezi si sa nu intelegi nimica din ce se intampla.
2. Nu poti sa nu fugi din tara daca stii ca ai luat atata de la popor.
Chiar daca era cu 2 clase lucrurile astea nu le-ar facut data el era adevartul conducator al tari.

| tudorvolcano explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Asta e adevărat în legătură cu independența energetică a României, dar datorită diversității de resurse : metan, antracit, gaze naturale, gaze de șist, păduri, petrol, petrol de șist, capacitate hidroelectrică și geotermală, zone bune pentru panouri solare și eoliene, thoriu, uraniu și apă grea. România are toate resursele înafară de heliu.
Dar întrebarea este dacă știți vreo resursă naturală la care să fim printre primii 10 deținători sau producători în lume.

| tudorvolcano explică (pentru BigG):

Nu Ceaușescu este subiectul aici. Oricum, ar fi putut să fi fost marioneta americanilor de asemenea deoarece vindea tehnologie sovietică în secret către SUA pe timpul perioadei de tensiune maximă a Războiului Rece.
Întrebarea este dacă știți vreo resursă la care România să fie printre primii 10 producători sau deținători.

| BigG a răspuns (pentru tudorvolcano):

Romania in top 5 mondial la consumul de alcool
Timisoara pe locul 1 in topul modial al oraselor cu viteza mare la internet

| tudorvolcano explică (pentru BigG):

Pe acestea le știu și eu. România este printre a doua țară la viteza de internet după Hong-Kong de asemenea și este printre 5 primele țări la tehnologia cibernetică. România este de asemenea printre primele 10 țări care au cea mai mică rată de viol pe cap de locuitor.
Am nevoie de statistici de resurse naturale. Niște exemple sunt că România este pe locul 8 la producția de bismut, locul 9 la producția de feromagneziu și silimagneziu. Dar resursele acestea nu sunt foarte importanță așa mare înafară de industria farmaceutică. Oricum, dacă ai vreo altă statistică de resurse NATURALE în care România să fie în top 10.