| tudorvolcano a întrebat:

Credeți că România ar avea o creștere economică considerabilă dacă ar reface hidrocentralele ca să poată produce peste 100% din nevoia noastră de electricitate și dacă ar începe să utilizeze rafinăriile petroliere la capacitate maximă ( 700.000 de barili pe zi ) cu țiței din Orientul Mijlociu?

3 răspunsuri:
| Giz?z a răspuns:

Demonstrezi că nu ai nici cele mai vagi noţiuni despre economie.

| tudorvolcano explică (pentru Giz?z):

Nu-mi înțeleg greșeala, așa că te rog să-mi explici ce vrei să spui prin acest lucru. Vorbești de deficitul bugetar? Cred că proiectul energetic propus de mine se poate rezolva cu împrumuturi și fonduri europene.

| Purec a răspuns:

Ar fi o soluție, dar nu singura, pentru inceput ar trebui sa fie încurajate firmele mici si mijlocii. Un TVA scazut. In momentul asta in Romania, daca ai o mica afacere nu poti sa iti permiti sa trăiești cinstit. Cum poți sa dai un salariu decent unui angajat daca statul vrea sa i-a si pielea de pe tine? Daca dai cuiva 1800-2000 de lei net, ajungi sa mai plătești la stat inca pe atat. Ajungi imediat aa faci evaziune, si sa platesti ilegal oamenii! Altfel nu supravietuiesti. De productie nici nu poate sa fie vorba, nu prea mai producem mare lucru, importam inclusiv cartofi si castraveti am ajuns de rasul lumii. Sunt enorm de multe de făcut, dar inca nu se poate. Inclusiv la votul de la prezidentiale s-a vazut ca de fapt ne meritam soarta. Au ajuns in turul 2 doua mizerii umane. Din vina cui? Unde mai pui ca din 14 candidati poate erau 1-2 doar cat de cat de luat in calcul. Astia sunt oamenii si nu ai ce face, pana nu se schimba generatiile, nu va merge nimic in Romania. Uite-l si pe ala de ți-a răspuns ca nu ai habar de economie, dar nu a zis nimic care sa isi susțină afirmația. La fel ca mocofanul ala de la cotroceni cu " o altfel de politica " scuipata printre dinții aia galbeni care și-a cumpărat case prin licitatie de la primăria lui. Ne meritam soarta...trist dar asta este adevărul.