| RAY a întrebat:

Doar cine cunoaste istoria imperiului britanic

poate afirma ca englezii sunt de origine germana?

Răspuns Câştigător
19 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Sunt de origine saxona deci fac parte din grupa popoarelor germanice de apus printre care se mai afla francii si alamanii. Asadar englezii sunt de origine germana!

| RAY explică (pentru Ibrahimovic):

Corect asa e, si eu am citit multe despre ei cred ca englezi sunt de fapt germani, dar apare alta intrebare de ce atata ura intre cele 2 natiuni?

| corolav a răspuns (pentru RAY):

Dacă e să-i iei din urmă cu aproape două mii de ani se pare că aşa e, dar chestia cu ura sau ne -ura nu mai are valoare acum.
Altele sînt interesele şi acestea duc, în unele situaţii, la conflicte armate.
S-au războit muntenii cu moldovenii, s-a războit sîrbii cu croaţii, s-au războit italienii cu francezii, coreenii între ei, vietnamezii între ei, şi exemplele încă mai sînt.
Deci!

| RAY explică (pentru corolav):

Hitler a fost prost parerea mea, putea profita de istorie mai ales ca america era puternica si Anglia putea sa aiba parteneri puternici, sa numai vb de savanti evrei care au descoperit bomba atomica culmea erau cetateni germani

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Pai chiar si in cele doua razboaie mondiale aceste doua natiuni au avut ura intre ele.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Hai sa-mi spun si eu parerea. Hitler a fost unul dintre cei mai mari conducatori din istorie.
As vrea sa te intreb: la ce te referi atunci cand spui ca "putea profita"? In ce sens adica?

| RAY explică (pentru Ibrahimovic):

Adica putea profita de acei savanti si sa faca o bomba atomica sau sa aiba aliati pe englezi sau americani

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Imi place ca am cu cine discuta la modul cel mai serios despre istoriehappy
Imi place si site-ul tau personal si data la care te-ai nascut, sunt doua date istorice pentru Romania.
Bravo!

| RAY explică (pentru Ibrahimovic):

Si mie imi place istoria mult, multumesc ca isi place ma bucur

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Sa traiesti! happy

| RAY explică (pentru Ibrahimovic):

De ce crezi ca hitler a fost un mare lider?

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Eu unul cred ca el a fost chiar un geniu militar...
Pai in al doilea razboi mondial a stiut cum sa atace, cand sa atace pe cine sa atace mai intai, iar inainte de a incepe razboiul, din 1934 cand s-a autoproclamat lider a pregatit armata si mai tarziu a inceput anexarea mai multor tari.
Intelegi ce vreau sa spun, Hitler (parerea mea) este unul dintre cei mai mari conducatori din istorie.

| RAY explică (pentru Ibrahimovic):

Da e adevarat, sti ce e incredibil o tara distrusa sa devina motorul europei incredibil

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Tu ai o persoana istorica pe care o consideri "geniu"?

| RAY explică (pentru Ibrahimovic):

Nu pot considera criminali genii, pentru mine genii sunt cei care au vindecat ciuma, holera etc sau geni ca mari savanti

| Ibrahimovic a răspuns (pentru RAY):

Aaa, dar nu ma refeream neaparat la criminali, ziceam asa genii politici, care au reusit sa ridice un stat, care au reusit sa aiba victorii nu doar pe cale militara, ci si pe cale pasnica.

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Nu sunt de origine germana

| RAY explică (pentru MineaIonutDaniel):

Cata istorie sti despre Anglia, eu parca am scris ca doar cine stie

| MineaIonutDaniel a răspuns (pentru RAY):

Putina