| AlexMaftei2001 a întrebat:

Cat costa actele atunci când cumperi un apartament sau o garsonieră?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu vanzatorul.
Daca nu exista alta intelegere, de regula, cumparatorul plateste onorariul notarial plus TVA de 19% la acesta si taxa de inscriere (intabulare) a dreptului de proprietate in Cartea Funciara.
Onorariul este calculat la valoarea de cumparare sau la valoarea din grila notariala, daca in contract este o valoare mai mica.
Daca stii valoarea te poti uita in anexele la Ordinul MJ nr.177/C/2024, il gasesti pe internet.

Bula
| Bula a răspuns:

Te costa taxa de notariat + taxa de tranzactionare (la stat).
Ambele sunt stabilite si incasate de notar.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Depinde de zona, in Cluj e mai scump decat in Galati.