| maiaeliutza a întrebat:

Cat costa un pasaport simplu si in cat timp ti-l da? mss

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costa cca 100 lei si il primesti in cel mult 20 zile, de regula cca 10 zile, in functie de aglomeratie. La urgenta costa cu 100 de lei mai mult si il primesti in 3 zile. Numai bine!

| simo102 a răspuns:

Unul normal costa un milion si il face in aproximativ 30 de zile, dar daca vrei unul la urgenta costa 3 milioane si il face in 2 ore cel mult.

| Dalidah a răspuns:

Iti spun eu: 276 lei. 244 lei taxa de pasaport si 32 lei taxa consulara. Ambele pot fi platite la CEC. Durata de eliberare este de 10 zile lucratoare pentru Bucuresti,- 30 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în ţarã;
- 90 de zile lucrãtoare, în cazul cererilor privind eliberarea paşapoartelor simple electronice depuse în strãinãtate (eu as adauga un maxim inainte de fiecare durata. Ti-l poate elibera si mai devreme de 30/90 zile, functie de zona.In prezent cam la 14 zile lucratoare s-a redus perioada pentru restul tarii). Valabilitatea lui este 5 ani pentru adulti si 3 ani pentru copiii pana in 6 ani.
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe1.html
Pasaportul simplu temporar se elibereaza in cel mult 3 zile lucratoare (5 pentru tara) si are valabilitate 1 an. Taxa lui este cu 100 lei mai mult, deci 376 lei.

| Siimiiiiii a răspuns:

Daca ti-l faci pentru un an ti-l da in aceeasi zi... si daca il faci pentru 5 ani in vreo 2 saptamani. :*