| Public22 a întrebat:

Cat este indemnizatia de somaj pentru elevii care au luat bac-ul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia de somaj pentru absolventi este de 250 lei pe luna, se acorda pentru maximum 6 luni, daca nu se pot angaja sau nu urmeaza studii superioare, indiferent ca au sau nu bacalaureatul.

| Public22 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am luat bac-ul si am primit pe un an, dar nu stiu cat este indemnizatia, am inteles ca este mai mare. oricum ma angajez. o sa-l anulez. vreau sa stiu ce am pierdut.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Public22):

Indemnizatia este atat cat ti-am spus si nu se primeste pe 1 an ci numai pe 6 luni. Daca te angajezi inainte de expirarea termenului o sa primesti si indemnizatia de somaj, pana la expirarea a 6 luni.

| Public22 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am primit un carnetel pe care trebuie sa-l vizez pe 12 luni. am 12 casute, cei fara bac au 6 casute.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Public22):

In L.76/2002, forma actualizata la aceasta data, se prevad urmatoarele:
"(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate in situaţiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învăţământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;"
"ART. 40
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (2) pe o perioadă de 6 luni şi este o sumă fixă, lunară, al cărei cuantum reprezintă 50% din valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare la data stabilirii acesteia."
Din aceste prevederi rezulta foarte clar ce am spus eu. Poate functionarul de la AJOFM a gresit. Vezi ca daca primesti o indemnizatie necuvenita va trebui s-o restitui.

| Public22 explică (pentru Ioandelasal):

Oricum ma angajez, nici nu ma mai intereseaza. altcineva mi-a spus ca i-a dat pe 9 luni, si acea persoana luase bac-ul. Si eu am pe un an. ( potrivit carnetelului meu).

| hefe a răspuns:

50 la suta in indicatorul de referinta, adica 250 de lei