| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat liceul anul acesta. Am luat indemnizatia de somaj 2 luni, dupa care am renuntat la el pentru facultate. Am renuntat la facultate. Pot relua indemnizatia de somaj?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti primi indemnizatie de somaj.
Conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
  m) la data admiterii într-o formă de învăţământ, în cazul persoanelor asimilate şomerilor, prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. a) şi b)."

| Brieezer a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am fost admis, dar am renuntat, mi-am retras dosarul. Momentan nu mai figurez ca student.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Brieezer):

Reciteste prevederea legala citata si observa ca incetarea are loc "la data admiterii". Nu se prevede posibilitatea de a fi reluata plata, daca tu ti-ai retras dosarul dupa admitere.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai poţi primi ( în continuare ) Ajutorul de şomaj pe motiv că ai renunţat la facultate!
NU e vina lor că tu ai renunţat la studii big grin

Toate cele bune!

| Anonimuserr a răspuns:

Da poți să reiei indemnizația de șomaj. Acum nu știu conform legii dacă vei lua încă 4 luni sau din nou 6 luni. Deși tind să cerd mai mult ca sigur că 4 luni vei lua dacă ai luat în trecut 2. Indemnizația de șomaj este 250 RON pentru absolvenți.