| MrOvidiu a întrebat:

Cat este salariul minim pe economie la jumatate de norma in acest moment, si cate ore pe luna trebuie sa faci la o slujba cu jumatate de norma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent salariul minim brut pe tara, garantat la plata, este de 975 lei si va fi de 1.050 lei de la 1 iulie si jumatate este de 487, 50 lei.
Trebuie sa muncesti jumatate din orele din fiecare zi lucratoare din luna, respectiv 4 ore pe zi, 20 de ore pe saptamana si cca 84, 33 ore pe luna, in medie.
Conform HG 1091/2014, citez:
"ART.1. (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2015, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 975 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168, 667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 5, 781 lei/oră.
  (2) Începând cu data de 1 iulie 2015, salariul de bază minim brut pe  ţară garantat în plată se stabileşte la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168, 667 de ore în medie pe lună în anul 2015, reprezentând 6, 225 lei/oră."

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salariu minim e de 975 ron, la jumate de norma e jumatate si trebuie sa lucrezi 4 ore pe zi

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=975
Nu cred ca se munceste si nu se mai respecta acest program de 4 ore.
Asta era pe timpul lui Ceausescu.
Cum majoritatea locurilor de munca sunt patronate, crezi ca ar angaja patronul persoane cu jumatate de norma?
O zi buna:)