| mihela94 a întrebat:

Buna! Daca salariul meu este de minim pe economie, cati bani trebuie sa iau pe luna la prenatal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 158/2010, cu md. si compl. ulterioare, indemnizatia pentru concediul de maternitate (prenatal si postnatal) este de 85% din media salariilor pe ultimele 6 luni anterioare acordarii concediului, citez:
"Art.10...baza de calcul al indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia asiguratorie pentru muncă.
ART. 25.(1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilită conform art. 10. "
Daca salariul tau este de 2.300 lei pe luna atunci vei primi, in suma bruta, 1.955 lei lunar.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Primești 85% * media zilnică a bazei de calcul (total venituri brute ultimele 6 luni / total zile lucrate ultimele 6 luni) * numărul de zile de concediu de maternitate

detalii aici:

https://truehr.ro/concediu-prenatal/