| CravataAlbastra a întrebat:

Cat m-ar costa un avocat in caz de accident rutier, eu fiind pieton nevinovat? Si ce pasi trebuie sa urmez pentru a depune plângere la tribunal?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de avocat si de negociere, poate costa cca 1.000 de lei.
Daca soferul are dosar penal atunci te poti constitui parte civila in dosar, nu trebuie sa depui alta plangere in instanta, daca nu i se face dosar penal atunci va trebui sa depui, la judecatorie, o cerere in baza raspunderii delictuale.
Incearca sa obtii o reparatie de la soferul vinovat pe cale amiabila, poate veti cadea la invoiala si atunci nu va trebui sa cheltuiesti nimic si il poate ajuta si pe acesta.