| Superior a întrebat:

Daca un sofer care respecta intocmai codul rutier loveste un pieton care traverseaza neregulamentar, ce se intampla?
Conform a ceea ce am citit pe net (la repezeala),soferul in aceasta situatie poate infunda puscarie (chiar daca e nevinovat) sau daca iese invingator in proces,acest lucru se intampla dupa chiar si un an de mers la tribunal, insa pietonul tot nu va fi obligat sa suporte costurile de reparatii a masinii.
Daca e adevarat... parca imi vine sa renunt la a mai fi sofer in tara asta =]

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nu e adevarat, nu intra la puscarie, daca se constata ca pietonul traverseaza neregulamentar va scapa, politistii fac constatarea la fata locului, mai ales daca sunt si martori in zona cum se intampla de obicei, sau mai ales daca soferul are camera de bord cum tot mai multa lume isi pun. Intr-adevar vor fi multe plimbari prin tribunale, nopti nedormite, bani aruncati pe fereastra pentru un dobitoc care nu se asigura cand traverseaza. Tu nu ai nicio vina, politistii vor constata la fata locului urmele de frana, viteza (asta pentru a vedea daca soferul a mers regulamentar), e ceva mai complex, dar in general soferul scapa dupa un proces lung, in cel mai rau caz ia cu suspendare daca are partea lui de vina. E nedrept sa faci puscarie din vina altuia, se intampla sa-ti sara in fata pietoni venind de nicaieri, alergand pe sosea de bezmetici, daca il loveste pe trecere la verdele pietonului atunci nu se sta la discutii, dar e alta treaba acolo.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atta timp cat in proces se determina ca el a respectat codul rutier nu infunda nicio puscarie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi eu zic să renunți și la șofer și la pieton.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era total inevitabil nu pateste nimic
Articolul 31
Cazul fortuit
Nu este imputabilă fapta prevăzută de legea penală al cărei rezultat e consecința unei împrejurări care nu putea fi prevăzută.

daca ar fi putut sa il evite, depinde de rezultatul impactului etc, in mod normal se retine o infractiune savarsita din culpa