| TRANSVERSAL a întrebat:

Cat semnifica o treime din 2 ani in regim de detentie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea ai pus corect intrebarea, avand in vedere ce ai vrut sa afli.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 100.Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
  a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, in cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
  c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.
(3) În calculul fracţiunilor de pedeapsă prevăzute în alin. (1) se ţine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerată, potrivit legii, ca executată pe baza muncii prestate. În acest caz, liberarea condiţionată nu poate fi dispusă înainte de executarea efectivă a cel puţin jumătate din durata pedepsei închisorii, când aceasta nu depăşeşte 10 ani, şi a cel puţin două treimi, când pedeapsa este mai mare de 10 ani."
Fata de prevederile aratate condamnatul va putea fi liberat conditionat, daca indeplineste toate conditiile, dupa executarea a cel putin 16 luni din pedeapsa de 2 ani si, daca munceste, dupa executarea a cel putin unui an.

3 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

1 an 12 de luni
2 ani 24 de luni

o treime inseamna a treia parte

24 /3 = 8 luni

| TRANSVERSAL explică:

La 2 treimi din pedeapsa se poate face cerere de eliberare conditionata, adica 1 an si 4 luni, sau minimum 1 an

| Ioandelasal a răspuns (pentru TRANSVERSAL):

Nu prea ai pus corect intrebarea, avand in vedere ce ai vrut sa afli.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 100.Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
  a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, in cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
  c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.
(3) În calculul fracţiunilor de pedeapsă prevăzute în alin. (1) se ţine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerată, potrivit legii, ca executată pe baza muncii prestate. În acest caz, liberarea condiţionată nu poate fi dispusă înainte de executarea efectivă a cel puţin jumătate din durata pedepsei închisorii, când aceasta nu depăşeşte 10 ani, şi a cel puţin două treimi, când pedeapsa este mai mare de 10 ani."
Fata de prevederile aratate condamnatul va putea fi liberat conditionat, daca indeplineste toate conditiile, dupa executarea a cel putin 16 luni din pedeapsa de 2 ani si, daca munceste, dupa executarea a cel putin unui an.

| GeorgianaSoare23 a răspuns:

Daca 1 an are 365 de zile, inseamna ca 2 ani au 730 de zile. 730 : 3=243, 33 zile. Pentru a afla numarul de luni, se va imparti iar la 30 (cate zile are luna la modul general)=8, 11 luni. Asta inseamna ca o treime din 2 ani in regim de detentie reprezinta aproximativ 8 luni. Banuiesc ca te intereseaza din perspectiva incheierii unui acord de recunoastere a vinovatiei.