| Girly97 a întrebat:

Cat timp dureaza numararea voturilor in cazul unor alegeri? Observatorii si membrii sectiei de votare ajuta la numararea voturilor pana dimineata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Werrich a răspuns:

Observatorii nu se implică in procesul de numărare, doar observa. Doar membrii comisiei numără voturile și le notează pe Procesul verbal (număr total de buletine de vot, număr de buletine anulate, numărul de buletine valabile). Nu durează mult, într-o ora ai terminat. După aceea, președintele secției de votare merge cu un polițist și un membru din comisie sa ducă sacii cu voturi la Prefectură unde este sediul local al Biroului electoral județean. Aici durează mai mult, în funcție de numărul de localități afiliate prefecturii. La 1 dimineața termini sigur.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de numarul de voturi, poate dura 1-2-3 ore. La numarare participa doar membrii comisiei sectiei de votare, este interzisa participarea altor persoane, iar observatorii au dreptul doar sa observe.