| Mopmop a întrebat:

Care credeti ca ar fi reactia politicienilor daca duminica viitoare ar fi alegeri generale sa zicem si nu se prezinta NIMENI la vot? Incluzand membrii sectiilor de votare.

PS : ofer un premiu pentru cel mai tare raspuns!

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Hmm, să zicem că nu s-ar prezenta nimeni. Dacă acest lucru ar fi posibil, se va mai face un tur de scrutin și data viitoare. Șansele ca în al doilea tur să voteze românii sunt de 55%, dar dacă tot nu ar veni nimeni, ei probabil că s-ar răzbuna cumva...

34 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

S ar prezenta ei si cu familiile lor
sincer nu stiu daca este vreun prag minim de validare a alegerilor parlamentare. Asa ca ar castiga care are familia mai mare happy

| Mopmop explică (pentru suntserios):

Daca nimeni din comisiile de votare nu ar fi in scoli. Cum crezi ca se pot alege?

| suntserios a răspuns (pentru Mopmop):

Atunci e destul de clar ca se reface votul, ce altceva sa se faca. Oricum nu cred ca vom avea vreo situatie aproape de realitate. Sunt prea multe lucruri la mijloc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa presupunem ca nimeni nu s-ar prezenta, nici macar familia lor?

Sigur si-ar da demisia, sub forma de respect. big grin

| Mopmop explică (pentru DoarBogdan):

Acorzi prea mult credit lor... marea majoritate nu au pic de onoare! Cred ca isi vor da o lege imediat dupa alegerile la care nimeni nu i-a votat sa se puna in functii pe viata ei si neamurile lor!?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mopmop):

Stiu ca nu au onoare, marea majoritate. Dar ar fi ceva ca o singura persoana sa faca asta ^_^

| Freya1 a răspuns:

Probabil i-ar alege apropiați si tot ar iesi cineva.
Dar daca oameni sunt totusi prea puțini sa fie luați în considerare probabil ca se va restabili o data pentru alegeri si ar începe să încurajeze oameni sa meargă la vot.Ar începe să mintă mai mult sa aiba mai multe șanse si ar fi toti pe la tv toata ziua.

| halogen001 a răspuns:

Daca legea le va permite sa fie alesi cu un singur vot (ma gandesc ca 0 e prea putin), se vor bucura ca au castigat alegerile happy

| Mopmop explică (pentru halogen001):

? cred ca unii politicieni sunt atat de dambi incat nici pe ei nu s-ar vota!

| Mopmop explică (pentru halogen001):

Ar fi de cartea recordurilor faza! Sa ajunga parlamentari doar cu 3+ voturi?

| halogen001 a răspuns (pentru Mopmop):

Depinde ce preferinta au happy

| halogen001 a răspuns (pentru Mopmop):

Asa e happy

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Li s-ar deschide ochii si s-ar vedea exact așa cum sunt si le-ar fi rușine ca s-au crezut oameni speciali.

| Mopmop explică (pentru TamplaruAnisoara):

Asta daca plecam de la ideea ca mai au bun simt. Insa cred ca marea majoritate a lor isi vad doar propriul interes!

| Iote a răspuns:

Ca sa nu mearga nimeni la vot, ar trebui sa nu mearga nici macar candidatii. Dar ei merg la vot. Isi duc si familiile ca sa-i voteze. Si cum nu exista un prag minim al prezentei, scrutinul va fi validat.
Vrei un "raspuns tare"? Adica ceva cu injurii a adresa politicienilor?

| Mopmop explică (pentru Iote):

Nu imi place sa ii i jur si nici nu incurajez asta! Ma gandeam ca prin sondajul meu sa vad daca mai are cineva ideea asta sau sunt singurul utopic?

| DarthNiger a răspuns:

Pai iti dai seama ca ar fi destul de nemultumiti si nu ar mai putea sa isi foloseasca anticul si foarte mult auzitul argument al alesilor ori de cate ori incearca sa exprime un fals sentiment de patriotism si justitie sau sa isi creeze un avantaj fata de opozitia pierzatoare pe care sa ii faca si mai mizerabili: ''poporul a votat de cine are nevoie'', e pacat ca nu multa lume a inteles adevarul despre absenteismului la vot, votul in Romania a devenit un simplu razboi indirect dintre PNL si PSD, de aceea se pune accent pe vot, nu pentru ca vezi doamne ei promoveaza dreptul la vot si ca e bine sa votezi si ca votul tau o sa aduca o schimbare pozitiva, noi votam acum ca sa nu castige PSD-ul sau PNL-ul, nu din alt motiv, pana si votul si-a pierdut adevarata semnificatie in tara asta din pacate.

| Mopmop explică (pentru DarthNiger):

Nu ca votul ar conta undeva pe pamantul asta...insa da, tind sa iti dau dreptate. Multumesc pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reactie indiferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai acu o luna cum a fost

| Mopmop explică (pentru anonim_4396):

30%. Speram sa tindem spre 0%.

| Mopmop explică:

PS2 : luati in calcul va rog situatia in care in scoli nu se prezinta nici membrii comisiilor electorale.

| Lucian4 a răspuns:

Un roman imediat gaseste explicatia'' cum sa votez daca nu este nici un membru in sectia de votare ca sa ma legitimeze, care sa-mi dea stampila, si buletinul de vot? Eu ca roman sunt etic, moralist, constiincios''. laughing). Orice membru de votate primeste bani pe munca lor, deci sigur vin la sectia de votare. Guvernul si alte intitutii juridice are pune presiune pe parlamentul sa puna votarea obligatorie si amenda pe nerespectare dreptului ca cetatean. Dar pana acolo mai este. Cum zicea Teo la iumor ''ne descurcam''

| Feri5 a răspuns:

Sau mai există și varianta asta: se vor prezenta doar ei și cu familiile lor...

| Mopmop explică (pentru Feri5):

Daca comisiile electorale din scoli nu exista?

| Feri5 a răspuns (pentru Mopmop):

Atunci ei nu mai au unde sa voteze și dacă nici la primărie nu exista, atunci ei ar vedea cât sunt de "deștepți" și s-ar lasă mai prejos, iar apoi vor deveni oameni serioși...

| Dddonkey a răspuns:

Ar merita unii din sa le transmiti un mesaj de genul. Si asa multi cetatenii nu sustin nici un candidat(doar aleg pe raul cel mai mic). Dar as propune altceva, daca tu promitii ceva si ai data limita in care trebuie sa duci proiectul la capat (rezonabil) si nu o faci, sa pasesti jos. Sau la fiecare an dupa ce ai gost ales sa prezinti cu dovezii ca programul tau a fost indeplinit.
Dar ce s-a intamplat similar a fost votarea din cadrul familiei in care nu a fost un numar destul de mare la votare asa ca s-a renuntat.
Cred ca vor gasi ei metode de a aduce oamenii la vot, unii o fac in fiecare an, si atat cat uleiul si zaharul e dulce la romanii va functiona. Autobuzele circula deci satele am putea spune ca viata rurala e mai predispusa la a fi stimulati. Oamenii sunt prea obisnuiti cu iluzia ca decid legile prin a vota o data la 4 ani.
Eu nu cred ca s ar inatmpla, dar interesant sa vedem asta derulandu se odata.

| Mopmop explică (pentru Dddonkey):

Ai mare dreptate! Insa vedem de 31 de ani ca toti ne aburesc dar totusi alegem in continuare. Anul trecut a fost bine cu 30%. Ideal ar fi sa tindem spre 0% prezenta la vot.

| Dddonkey a răspuns (pentru Mopmop):

Psihologia umana nu se schimba niciodata din pacate, Unii se trezesc, dar daca Vasile si Maria doar se uita la televizor ca si atunci cand mananca, nu au nici un simt critic, nu au intrebarii (poate nici intelectul nu ii ajuta pe unii, din lipsa unui simt care se dezvolta ori in scolii, ori unii nu intalnesc pe altii cu o gandire analitica). Dar asta nu e numai in Romania.
Nu degeaba se spune ca lupta e pentru mintea ta.
Ce crezi tu ca ar decide parlamentarii dac nu ar mai veni nimeni la vot?

| Mopmop explică (pentru Dddonkey):

Neavind un Parlament nou ales, cred ca pe ultima suta de metri din mandat isi dau o lege prin care se pun parlamentari ei si neamul lor pe viata! In cazul asta macar scapam de circul lor zilnic si mai ales de campania lor electorala jalnica?

| CatalinB11 a răspuns:

In momentul cand poporul nu isi alege conducatori, rezultatul o sa fie anarhie. Fiecare o sa ia puterea prin metodele proprii, cu forta, prin influenta, etc. Lipsa totala a votului inseamna destramarea sau anularea democratiei.

| Mopmop explică (pentru CatalinB11):

Democratie....era bun conceptul in antichitate. Acum e perimata. Vezi USA in Iraq... In numele democratiei multe tari sunt devastate de razboaie. Ar trebui o forma noua de guvernare insa cred ca e greu de gasit ceva nou!

| Lamar a răspuns:

Isi dau seama din ce popor retardat se trag, si ca e cazul sa profite la maximum de functie, in interes personal. happy

| Mopmop explică (pentru Lamar):

Asta asa e! Merci de raspuns.