| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp mai pot folosi buletinul daca expira? de exemplu, pentru servicii medicale il mai pot folosi 1 luna sau 2 in plus?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti folosi cartea de identitate dupa expirarea valabilitatii.
De altfel, daca nu o preschimbi, inainte de expirarea valabilitatii, poti fi sanctionat cu amenda, de la 40 lei la 80 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio secunda, in momentul in care expira nu mai e decat un carton cu poza ta pe el.

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Nu mai poti folosi Actul de Identitate dupa Expirare insa poti cere de la Politie o Adeverinta prin care sa iti Confirme Identitatea si Datele personale pe peroada cat buletinul este la Schimbat

| flip311291 a răspuns:

In mod normal buletunu daca e expirat, e gata nu ar trebui sa il mai ia nimeni in considerare...