| Wo0W a întrebat:

Cate clase imi trebuie pentru somaj si ce trebuie sa fac in ce consta acest somaj? imi cauta de munca cineva sau ce ca nu prea inteleg

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatie de somaj primesc absolventii de studii superioare, de liceu sau profesionala, care nu izbutesc sa se angajeze in munca dupa terminarea studiilor si nici nu urmeaza studii superioare. Pentru absolventi perioada maxima este de 6 luni si suma lunara este de 250 lei.
Mai primesc somaj si alte categorii de persoane, cum sunt salariatii care au lucrat cel putin 1 an si carora le-a fost desfacut contractul de munca din initiativa angajatorului si fara vina salariatului.

2 răspunsuri:
| maria33 a răspuns:

Daca dupa 12 clase terminate nu vrei sa iti continui studiile si vrei un loc de munca te duci si depui o cerere pentru somaj. Dupa ce te-ai inscris vrei primi luanr o suma de bani si concomitent cei de la resurse itii gasesc un loc de munca adaptat cerintelor tale. Somajul il vei primi doar o perioada de timp 2 sau 3 ani cred.

| jeoytrp a răspuns:

Dupa ce ai terminat clasa a 12-ea primesti 6 luni somaj vreo 250 lei, dupa trebuie sa iti gasesti de lucru, dar asta in cazul in care nu maergi la facultate. funda?