| valentingb a întrebat:

Câte ore muncește efectiv un condamnat pentru a egala 30 de zile de închisoare?

În cod am găsit așa: două ore = o zi; 3 zile muncă neremunerată = 4 zile executate.
Așadar, 6 ore de muncă = 4 zile executate?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu ai citit L.253/2013, aceasta se refera la executarea muncii in folosul comunitatii.
Legea 254/2013 este legea care se refera la prestarea muncii de catre o persoana aflata in inchisoare.
Sunt doua legi diferite care se refera la situatii diferite.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.254/2013, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 96.Partea din durata pedepsei care este considerată ca executată pe baza muncii prestate şi/sau a instruirii şcolare şi formării profesionale
  (1) Pedeapsa care este considerată ca executată pe baza muncii prestate sau a instruirii şcolare şi formării profesionale, în vederea acordării liberării condiţionate, se calculează după cum urmează:
  a) în cazul în care se prestează o muncă remunerată, se consideră 5 zile executate pentru 4 zile de muncă;
  b) în cazul în care se prestează o muncă neremunerată, se consideră 4 zile executate pentru 3 zile de muncă;
  c) în cazul în care munca este prestată pe timpul nopţii, se consideră 3 zile executate pentru două nopţi de muncă;
d) în cazul participării la cursurile de şcolarizare pentru formele de învăţământ general obligatoriu, se consideră 30 de zile executate pentru absolvirea unui an şcolar;
  e) în cazul participării la cursurile de calificare ori recalificare profesională, se consideră 20 de zile executate pentru absolvirea unui curs de calificare ori recalificare profesională;
  f) în cazul elaborării de lucrări ştiinţifice publicate sau invenţii brevetate, se consideră 20 de zile executate, indiferent de numărul lucrărilor ştiinţifice sau al invenţiilor realizate, pentru întreaga durată a executării pedepsei, inclusiv în cazul pedepselor contopite."
Durata zilei de munca luata in calcul este cea prevazuta de Codul muncii, respectiv 8 ore/zi.
P.S.In ce cod ai gasit partea cu 2 ore?

| valentingb explică (pentru Ioandelasal):

Http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/150678
Legea 253/2013 art. 52.
(2) Două ore de activitate prestată efectiv echivalează cu o zi de muncă.
(3) În cazul persoanelor supravegheate care desfășoară o activitate remunerată sau urmează cursuri de învățământ ori de calificare profesională, durata muncii prestate în aceeași zi calendaristică poate fi de maximum două ore. La solicitarea persoanei supravegheate, durata muncii prestate poate fi prelungită de către consilierul de probațiune cu până la două ore de muncă.
(4) În zilele nelucrătoare sau în cazul persoanelor care nu desfășoară o activitate remunerată ori nu urmează cursuri de învățământ sau de calificare profesională, durata muncii prestate într-o zi calendaristică nu poate depăși 8 ore.
(5) Munca neremunerată în folosul comunității nu se execută în timpul nopții sau în zilele de duminică și în zilele declarate, potrivit legii, sărbători legale, decât la solicitarea persoanei și în măsura în care acest lucru este posibil.

Îmi puteți clarifica dilema? Vă mulțumesc!

| valentingb explică (pentru valentingb):

Eu înțeleg că două nopți (4h) de muncă echivalează 3 zile executate.

| valentingb explică (pentru Ioandelasal):

Suspectam asta happy
Si totuși, ultima întrebare: câte ore muncește un condamnat ca să execute o zi? 8 ore?

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentingb):

Trebuie sa lucreze 8 ore.

| Ioandelasal a răspuns (pentru valentingb):

Tu ai citit L.253/2013, aceasta se refera la executarea muncii in folosul comunitatii.
Legea 254/2013 este legea care se refera la prestarea muncii de catre o persoana aflata in inchisoare.
Sunt doua legi diferite care se refera la situatii diferite.