| sanea06 a întrebat:

Cate Raioane are Republica Moldova?

Răspuns Câştigător
| Boocky a răspuns:

Hi hi.eu sunt din republica moldovabig grin.adica m-am nascut acolo:p...are 32 raionae si 5 municipii

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

37 de raioane, 4 municipalități (Chișinău, Bălți, Bender, Tiraspol) și o regiune autonomă recunoscută : Găgăuzia, la care se suprapune o entitate teritorială instituită de facto (de fapt) : Transnistria, care cuprinde 4, 5 dintre raioane (Camenca, Rezina, jumătate din Dubăsari, Grigoriopol și Slobozia), două din municipalitățile autonome (Bender, Tiraspol), și al cărei statut este disputat ("republică independentă" sub numele de Republica Moldovenească Nistreană pentru guvernul de la Tiraspol, "unitate teritorială autonomă din stînga Nistrului" pentru guvernul de la Chișinău și pentru comunitatea internațională). http://ro.wikipedia.org/......ii_Moldova
O zi cu zâmbet să ai!

| MindExplode a răspuns:

Are 32 raioane si 3 municipalitati.
happy