| Pestean_Marius_1997 a întrebat:

Categoria A este pentru motociclete? si daca da merge pe orice fel de mototcicleta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Categoria A este pentru cele mai mari motociclete si cu ea poti conduce orice fel de motocicleta, respectiv si pe cele care se incadreaza la categoriile AM, A1 si A2, conform art.24^1 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"
Problema este ca aceasta categorie se poate obtine doar de la 24 de ani sau de la 20 de ani, cu experienta de 2 ani in categoria A2.

2 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

A -> Orice fel de motocicleta.