| angy77 a întrebat:

Cati bani se i-au acum la somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am vazut explicatia si revin, desi puteai si tu sa-ti calculezi indemnizatia. O sa iei suma de 405 lei(375 reprezentand 75%din 500 lei si 30 lei reprezentand 5% din salariul minim pe care spui ca l-ai avut). Numai bine!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia de somaj acordata este in functie de perioada de cotizare, conform art.39 si 40 din L.nr.76/2002, cu modificarile ulterioare, citez:
"2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b)suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
(4) Pentru persoanele care au fost asigurate în baza unui contract de asigurare pentru şomaj, la determinarea sumei calculate prin aplicarea unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), se va avea în vedere venitul lunar declarat în contractul de asigurare pentru şomaj.
ART.40.(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (2) pe o perioadã de 6 luni şi este o sumã fixã, lunarã, al cãrei cuantum reprezintã 50% din valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare la data stabilirii acesteia."
In prezent indicatorul social de referinta este de 500 lei.
Art.40 se refera la absolventii care nu izbutesc sa se incadreze in munca si primesc indemnizatie de somaj o perioada de 6 luni. Daca stii perioada de cotizare poti sa calculezi cat primesti in caz de somaj. Numai bine!
P.S. In formularea ta "i-au" se scrie fara cratima, "iau".

Apache
| Apache a răspuns:

90 de euro...

| Flaviius87 a răspuns:

In jurul a 400 roni...depinde de vechime!

| vioreld a răspuns:

Depinde, nu toti iau aceeasi bani la somaj.

| madalynamadyy a răspuns:

3 miioane jumate Funda?

| angy77 explică:

Am 7 ani de munca, cu salarul minim, iar in ultimii 2 ani am fost in maternitate.acum m-am reintors la munca dar ma da in somaj.cati bani o sa iau?

| angy77 explică:

7 ani plus 2 de maternitate