| Duhovnicul a întrebat:

Cati dintre voi detineti arme in scopul auto-apararii? Ce fel de arme va plac? V-au ajutat in viata reala? Se stie ca in Romania legile merg in defavoarea cetatenilor si uite asa nu poti sa ai nici macar un amarat de briceag la tine.
Personal, nu vad de ce nu ar putea sa detina si civilii arme, si chiar sa le si foloseasca, fie ca e pentru protectia personala, vanatoare, sau alte activitati...
Plus ca legile sunt chiar penibil formulate :
De exemplu, la arme albe se specifica "este interzis portul ilegal de arme albe"
Astfel ca se nasc si urmatoarele dileme :
1. Din moment ce exista port ilegal, banuiesc ca exista si port legal. In ce circumstante este legal sa am un cutit sau alt obiect ascutit asupra mea? Un macelar, frizer, sau un padurar nu ar avea astfel de probleme, si totusi
2. Spre deosebire de armele de foc, nu exista permis pentru port-cutit.

Voi va dati seama cat de ridicol suna?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa detii dar nu si sa le porti in anumite locuri si la anumite evenimente sau sa le folosesti in mod ilegal.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în  alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| minrest a răspuns:

Duhovnice, daca nu stii cum sa folosesti cutitul si cealata persoana stie, odata ce ai scos brisca esti un om mort. Acuma, in ce poate consta portul legal de arme albe? In portul unui briceag cu un sigur tais, cu lama mai scurta de 15 cm, mai subtire de 4 mm, care nu are garda si nici nu e prevazut cu un sistem care sa fixeze fest lama (legea nr.295 din 2004, modificata prin legea 25 din 2007). Vei fi de acord ca vorbim de o arma letala, totusi portul ei este legal. Salut.

| Wehrmacht a răspuns:

Crezi ca asta-i ridicol? N-ai voie sa-ti iei pistol letal daca nu esti politist, parlamentar, avocat...etc. da' ai voie sa-ti iei pusca cu luneta de calibru.308 Win de exemplu daca vrei sa te faci...vanator.D-ala de vrea sa impuste animale.
Degeaba-i portu' legal daca e ilegala folosirea. Oricum legea e extrem de cretina, risti sa intri la bulau daca te aperi.
Eu am ajuns la concluzia ca mai bine iti iei ce vrei la tine si daca le folosesti te asiguri ca nu-s martori.
Din cate am auzit in majoritatea tarilor din Europa e asa.

| RobertMoon a răspuns:

Salut, eu am casa plina de arme precum bate si sabii, dar nu le-am folosit niciodata pe cineva ca nu am avut ocazia laughing si cateodata mai port o rozeta in geanta sau o telescopica, dar pana o scot mai bine ma bat cu mainile goale.

| Duhovnicul explică (pentru RobertMoon):

Si ai avut probleme cu politia? Sau ti-a facut cineva morala pe tema asta? Vecini, prieteni
Eu mi-am achizitionat un baston telescopic pentru ca circul printr-o zona intens circulata de caini maidanezi si aurolaci, cersetori agresivi, dar mi-a atras cineva atentia ca daca te prind cu asa ceva la tine ti se face doar penal.
Se incadreaza la fapta penala detinerea, sau doar daca ataci pe cineva?

| RobertMoon a răspuns (pentru Duhovnicul):

Nu m-a prins nimeni, am mers si cu telescopica in mana si nu m-a oprit nimeni. Doar daca ataci pe cineva cu ea cred, dar daca e noapte nu stie nimeni nimic, poti sa bati pe cineva cu rozeta si o pui intr-o gura de canal cu gratii sau telescopica si o iei a doua ziwinking

| soloangel01 a răspuns:

Eu cred ca sunt mai multi romani care poarta arme ilegal decat cei care poarta arme legal. Nu ar fi normal ca toata lumea sa aiba pistoale sau sabii. Inca sunt copii de 16-18 ani care se uita la desene animate... ar fi haos daca ar avea toti arme. Chestia cu cutitele, cred ca este o limita de lungime a lamei. Poti purta la tine dar sa nu fie mai mari de cativa centimetri. Si prin protectie personala ce itelegi? Daca vine o saracie si iti fura telefonul tu o impusti? Sau ii tai mainile? Nici politia nu are voie sa impuste aiurea.