| ariana2001 a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru primul buletin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru prima carte de identitate (buletin nu se mai face de vreo 20 de ani) ai nevoie de:
-cerere tip - se completeaza la SPCLEP;
-certificat de nastere - original si copie;
-dovada domiciliului - contract de vanzare-cumparare, de donatie, de inchiriere, etc;
-chitanta de 7 lei;
-timbru fiscal de 2 lei;
Trebuie sa mergi la SPCLEP impreuna cu un parinte, in termen de maximum 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi actele necesare la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_14.html

Toate cele bune.