| FreeStyle9 a întrebat:

Peste 2 zile trebuie sa imi fac iar buletin, ce acte imi trebuie?
Au trecut 4 ani de la primul buletin, nu mai stiu...

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe langa cele spuse de cei doi respondenti anteriori va trebui sa depui si vechea carte de identitate (nu cred c-ai avut buletin). Numai bine!

| FreeStyle9 explică (pentru Ioandelasal):

Cum "nu cred ca ai avut buletin"?! am pus intrebarea fiindca primaria este departe de mine, si m-am gandit sa apelez la TPU, chiar crezi ca mai tin minte de acum 4 ani ce acte imi trebuie?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru FreeStyle9):

Buletine de identitate nu se mai fac de vreo 15 ani, acum sunt carti de identitate. Chiar este greu sa ne exprimam corect?

| croissant a răspuns:

1. Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere(copie xerox şi original)
3. Documentul cu care solicitantul face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
4. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 LEI) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 LEI)
5. Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii.

| croissant a răspuns:

1. Cererea pentru eliberare carte de identitate:
2. Certificatul de naştere(copie xerox şi original)
3. Documentul cu care solicitantul face dovada adresei de domiciliu (copie xerox şi original)
4. Chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate (7 LEI) + taxa extrajudiciară de timbru ( 4 LEI)
5. Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului