| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte se completeaza daca doresti sa adopti un copil? Trebuie sa fii maritata sau poti fi si parinte unic? Multumesc!

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti sa fii si parinte unic, nu este necesar sa existe o familie care sa adopte un copil.
Pentru ca sa nu omit vreun document, te indrum sa citesti aici si sa vezi care sunt actele necesare si etapele in vederea adoptiei: http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=16

| machupicchu a răspuns:

Cazul Teo Trandafir

| dulshe a răspuns:

O sa-ti fie mai bine daca esti maritate, adica o sa il adopti mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cel mai important lucru este să ai un serviciu pentru starea financiară și prin prisma lui dacă poți să crești un copil. Nu este obligatoriu să fi căsătorită, poți foarte bine și tu să fi cap de familie.
Mergi la Direcția Generală de Asistență Socială și Potecția Copilului de la tine din localitate pentru a vedea care sunt actele premergătoare adopției și dacă întrunești condițiile adopției.
Mult noroc și copilul care îți va purta numele să te asculte, să fie cuminte și sănătos.
Numai bine.
Pa, pa.