| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte trebuie sa ai cand detii ca proprietar un apartament: Cartea funciara a locuintei(cadastru), Contractul de Gaz, Curent eventual Apa, altele? (si astea se obtin de la notar sau de la cine ai cumparat locuinta prin predare personala la notariat etc )?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa ai actul de proprietate a locuintei (dupa caz contract de vanzare-cumparare, contract de donatie, certificat de mostenitor, etc), inscrierea dreptului de proprietate in CF si apoi contracte pentru utilitati cu firmele furnizoare (dupa caz energie electrica, gaz, televiziune prin cablu, internet, etc).
Contractele, certificatul de mostenitor si extrasul de CF il primesti de la notar, la incheierea actului si dupa inscrierea in CF, contractele pentru utilitati le inchei tu cu firmele furnizoare, dupa ce esti proprietar.

11 răspunsuri:
| Coca57 a răspuns:

Extrasul de Carte Funciara se obtine de la Cadastru, pe care ti-l notarul, dupa intrarea in posesie a imobilului.Contractele de gaz,curent etc, se fac in baza actului de proprietate cu fiecare unitate de servicii: Enel,Gaze, Apa, Internet Fix etc. Adica, trebuie de mers la fiecare dintre acestea, sau intrat online pentru incheiere contract.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Adica sa aranjez schimbarea numelui din contract sau refacerea contractului, tinand cont ca voi avea acelasi servicii ma refer la gaz, curent

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Va trebui sa inchei tu noi contracte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Practic dupa procesul de vanzare cumparare : raman cu contractul de vanzare cumparare de la notar. Si extrasul de carte funciara tot de de la notar/proprietar primesc.
Ulterior trebuie sa merg la primarie si sa inscriu pe numele meu (inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara). corect?

Ultilitatiile le rezolv ulterior.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Extrasul CF cu inscrierea dreptului tau de proprietate il primesti tot de la notar, dupa cateva zile de la incheierea contractului de vanzare-cumparare, notarul iti spune dupa cate zile sa mergi dupa el.
2.La primarie mergi la compartimentul de impozite si taxe, pentru a fi luat in evidenta. Nu acolo se face inscrierea in CF ci la Biroul de CF, dupa cum ti-am spus aceasta inscriere a face notarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Deci : Notarul imi da extrasul de Cf(carte funciara) cu inscrierea dreptului meu de proprietate.
Dupa care tot notarul imi face inscrierea in cartea funciara. Eu mai trebuie numa sa il predau la Biroul de Cf. Sau rezolva si predarea Notarul.

Ulterior merg la primarie taxe si imp. Pentru a fi luat in evidenta la ei.
(insa nu vreau imi schimb domiciliul la locuinta cumparata)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Notarul iti da extrasul CF DUPA inscrierea dreptului tau de proprietate in CF, nu ti-l poate da inainte. Notarul depune la Cartea funciara cererea de inscriere cu un exemplar din contract.
2.Nu trebuie sa-ti schimbi domiciliul, luarea in evidenta este doar pentru a sti ca tu esti proprietarul si va trebui sa platesti impozitul pe constructie in viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze dar are inteles putin ambigu.
Notarul dupa semnarea procesului de vanzare -cumparare Depune cererea de inscriere in carte funciara. Ulterior ma anunta cand pot sa merg sa ridic cartea funciara de la el(notar) corect?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Salut., mai am o mica intrebare : am primit extrasul de cf., si ma intrebam daca e bine sa tin un extras de cf original acasa Sau il pot da linistit cand fac contractul la utilitati?
La o utilitate mi-au cerut extrasul cf., acum nu stiu sigur originalul sau o copie Si in cazul in care trebuie sa dau originalul cel dat de la notar are ceva, Sau sa scot alt Cf? (Stiu ca are termen de valabilitate de 30 zile., insa oare e bine sa tin un extras de cf si acasa? )

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Te duci cu ambele (original si copie). Poti tine sau nu un extras CF, nu este important, avand in vedere termenul de valabilitate.