| anonim_4396 a întrebat:

Ca proprietar al imobilului, care sunt documentele pe care ar trebui sa le detii? Am primit de la bunici un imobil, iar tot ceea ce am la mana ii: "duplicat dupa contractul de vanzare-cumparare", 3 foi de la ANCPI cu "incheiere de intabulare" si "extras de carte funciara". Ar mai fi vreun document pe care ar trebui sa-l obtin? Multumesc in avans!

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Deci tu ai cumparat imobilul de la bunici, dupa cate inteleg.
Singurul document care atesta ca esti proprietarul imobilului este contractul de vanzare-cumparare. Incheierea de intabulare este documentul prin care ti se atesta ca imobilul tau a fost intabulat, deci ai devenit proprietar legal pe deplin, iar extrasul de carte funciara iti atesta situatia imobilului. Acesta are valabilitate de 30 de zile, dar este bine sa-l pastrezi pana la viitorul extras pe care o sa-l scoti la nevoie.
Acum trebuie sa mergi la primarie si sa-ti inscrii imobilul la impozit. O sa-ti spuna ce declaratie trebuie sa intocmesti si sa o depui. Atentie ca se plateste impozitul de la data contractului pana la anul in cure, iar pentru intarzieri se platesc penalizari destul de mari.
Contractul e vanzare-cumparare trebuie sa-l pastrezi cu grija si sa nu-l lasi nicaieri.